תקצירי קורסים כיתה ד'

אומנות הקרקס

בקורס זה יוכלו התלמידים להכיר מקרוב את אומנויות הקרקס, לרכוש מיומנות בסיסית בתחום, לפתח קואורדינציה וללמוד על העקרונות הפיסיקליים על פיהם הדברים עובדים.
בשעורים נעבוד על ג'גלינג (כדורים, אלות, טבעות, מטפחות), שווי משקל עם מקלות ונוצות, סיבוב צלחות, דיאבולו, חבל בוקרים (לסו), שווי משקל על קרש וגליל (רולה בולה), הליכה על קביים, הליכה על חבל, רכיבה על חד אופן, סבוב מקלות ועוד.
בכל שיעור יכירו התלמידים דברים חדשים וימשיכו להתאמן על מכשירים ותרגילים שכבר למדו.

נלמד בצורה חווייתית מושגים מעולם הפיסיקה, כגון: מרכז כובד, כוח חיכוך, גרביטציה ונפילה חופשית, כוח צנטריפטאלי, מומנט כוח, מומנט התמד, כוח ג'יירוסקופי, כוח גרר, שווי משקל סטטי/דינאמי, חוקי ניוטון ועוד...
בעזרת הבנה פיסיקלית נוכל לאבחן מה קשה, מה קל ומה בלתי אפשרי. נוכל אפילו לזהות "בלופים" (נדירים אך קיימים בקרקס).

בקורס זה אין צורך בידע קודם (הוא אינו מוסיף או גורע) וההישגים וההצלחות הם על בסיס אישי בלבד.

 
מדע ובילוש

בקורס "מדע ובילוש" נפעל כקבוצת בלשים המזדמנת לזירת פשע.
יחד נבחן את זירת הפשע, נאסוף ראיות, ננתח אותן ונסיק מסקנות. נתנסה בשיטות המחקר והעבודה של המעבדה לזיהוי פלילי תוך למידה של התהליכים המדעיים המסייעים בעבודה זו.
נלמד על תפקידי המדען הפורנזי, נבנה תיקים פליליים לחשודים ונזין בהם את הנתונים שיתגלו במהלך החקירה. נשפר את החשיבה הלוגית שלנו, נפענח צפנים ונתנסה בשיטות הצפנה.
נפתח חשיבה יצירתית וביקורתית ונלמד על תהליכים מדעיים שונים המסייעים בעיבוד ראיות ובפתרון תעלומות.
כל פעילות שנערוך תקרב אותנו, החוקרים, צעד אחד קדימה אל עבר פתרון התעלומה ונחשוף פרטים נוספים המוסיפים עניין ומסבכים את העלילה.

 
מיצובישי

מי יודע מהו המיוחד במשפט הבא: רק פושטק עלוב בולע קטשופ קר? (*התשובה למטה) ומה הקשר בין 5 המילים הבאות: שקדים-קטורת-דובון-ירונו-מתנות? (**התשובה למטה). ומי יודע את התשובה לשאלה המתחכמת הבאה: שטף צלחת במרפאה? (7 אותיות - ***ושוב התשובה בסוף).
במהלך הקורס נחשף לעבודת החידונאים והתשבצאים... נגלה מילים המסתתרות בתוך שרשראות של משפטים, נלמד לחבר בכוחות עצמנו הגדרות לתשבצים בכל נושא שרק נבחר. ניצור ריבועי קסם, שלדי מספרים, הגדרות תרתי-משמע, שניים מי יודע ועוד ועוד...
*המשפט הוא פלינדרום, כלומר נקרא גם מהסוף להתחלה... נסו ותיווכחו.
**אם תכתבו את חמש המילים זו מתחת לזו הן יקראו גם מלמעלה למטה. נסו ותיווכחו.
***כלי ניקה = קליניקה = מרפאה.


מדע במטבח

בקורס זה נכיר מושגים מעולם הכימיה, הפיסיקה והביולוגיה דרך החוויה שבבישול ובאכילה.
כאשר מסתכלים על המטבח כמעבדה, וכאשר חוקרים תהליכים המתרחשים בו ניתן להגיע להבנה רחבה של נושאים מדעיים שונים. נלמד על מצבי הצבירה של החומר, שינויי טמפ' במטבח, הקשר בין תכונות החומר למבנהו, יחידות ומדידות, אבות המזון, מזון ובריאות ועוד...
בכל מפגש נכין מאכל או משקה מסוים, המתקשר לנושא אשר נלמד באותו שיעור.
כמובן שחשוב לזכור כי לא מדובר בקורס בישול. מטרתו של הקורס היא לימוד המושגים המדעיים בלי לפספס את ההנאה שבהכנה ובאכילה.
 
טלפון:  02-9998939/40 | פקס: 0506813204 |   דוא"ל: eshkolpaisbs@gmail.com   |   כתובת:  רח' עליית הנוער 6, בית שמש      בקרו בעמוד הפייסבוק שלנו