אפליקצית אשכול הפיס
(סרוק את הקוד באמצעות אפליקצית i-nigma בסמארטפון)

 
מונה:

דף הבית >> פרויקטים ארציים מהעבר >> אולימפיאדה וירטואלית >> שאלה 1

 

שאלה 1
 
הדוח הבא התגלגל לידינו. עליכם לבדוק מה יכול להתרחש ומה בלתי אפשרי בדיווח הבא:
דוח ניצולים סודי ביותר תאריך 20.01.2029
ניצולים: לוני מון זכר, 1.80 מטר, משקל 80 ק"ג, תפקיד: מהנדס ראשי
             לבנה מון נקבה, 1.60 מטר, משקל 60 ק"ג, תפקיד: אסטרופיזיקאית ראשית
לוני: "טוב, הטיסה עברה באופן חלק וללא בעיות מיוחדות. אתם יודעים, 3.1 ימים ואתם בירח, זה כבר ענין שבשגרה. אבל הצרות התחילו כשנכנסנו למסלול הנחיתה. שמעתי את לבנה צועקת שאנחנו מאבדים את המנוע הימני ועומדים להתרסק! מיד הצעתי שפשוט נפתח את המצנח הרזרבי ונוכל לנחות בבטחה! לבנה ענתה לי שאני משוגע, שזה לא יעבוד ואיך אני בכלל מעז לקרוא לעצמי מהנדס ראשי.
1.1 מי מהשניים צדק ומדוע?
 
אני לא זוכר מה קרה בדקות הבאות אבל הצלחנו לנחות איך שהוא, ומצאנו את עצמנו בדיוק במקום המתוכנן - בים השלווה. המראה היה מרהיב, השמש האירה במלוא עוזה והכוכבים זהרו כתמיד, כל כך שלווים ורחוקים. אך לצערי לא היה לנו הרבה זמן להתפעל מהנוף, מכיוון שקול פיצוץ עז החריד את השלווה. הסתובבנו בבהלה לעבר הקול ואז ראינו את הסיבה - החללית הישנה פשוט התפוצצה, השברים עפו לכל עבר, זורעים אחריהם הרס וחורבן. השריפה נמשכה לפחות שעה עד שהצלחנו לכבותה. המראה לא היה מלבב, תאמינו לי.
1.2 האם התיאור של לוני אפשרי ומדוע? התייחסו לתופעות השונות שהוא מתאר.
 
לא נותר לנו הרבה מה לעשות ולכן לבנה פצחה שוב בתרגילי ההתעמלות המרהיבים שלה, היא שברה את שיאה הקודם והצליחה לקפוץ ללא מוט לגובה של 1.1 מטרים!
1.3 יכול להיות?
 
לאחר התעמלות הבוקר היא עלתה שוב על המשקל ואז פרצה בצוחות גיל: "לוני רזיתי! תסתכל, אני שוקלת רק 10 ק"ג!" אני חשבתי שזהו, שהפעם היא איבדה את הצפון לגמרי, לי היא נראתה שמנמנה ועגלגלה כתמיד.
1.4 מי צודק? וכיצד אפשר להסביר זאת?
 
בכל מקרה היינו תקועים עד שתגיע חללית החילוץ ונאלצנו לשרוף זמן. תמיד חלמתי להגיע אל הצד האפל של הירח. אמרתי ללבנה שזה יהיה פשוט מרגש לראות את המקום שלא יכולנו לראות אף פעם מכדור הארץ והיא אמרה, "אולי, אבל בכל מקרה אתה לא תראה כלום כי הוא חשוך ואפל!"
 1.5האם לבנה צודקת?
 
 
 
 

 

לייבסיטי - בניית אתרים